Spływ kajakowy na trasie Warszawa – Modlin Twierdza
Spływ kajakowy na trasie Warszawa – Modlin Twierdza należy do jednych z najładniejszych widokowo tras w tej części Wisły. Szlak prowadzi przez samo serce Warszawy. Z nurtu rzeki możemy podziwiać Stare Miasto, Cytadelę, górujące na wysokiej skarpie wieże kościoła na Bielanach oraz całą praską stronę na której znajduje się Stadion Narodowy, Ogród Zoologiczny i przede wszystkim piaszczyste plaże, na których coraz częściej można spotkać mieszkańców Stolicy. Mijając Młociny możemy przenieść się w czasie i wyobrazić sobie płynący „Statek do Młocin”. Wiosłując dalej znajdziemy się na terenie Rezerwatu Kępy Kiełpińskie. W okolicy Łomny będziemy mogli chwilę odpocząć na jednej z kilku potężnych łach piaskowych. Uwieńczeniem całej naszej trasy będą niesamowite widoki Twierdzy Modlin, połączenia dwóch wielkich rzek Wisły i Narwi oraz możliwość zobaczenia z bliska Spichlerza usytuowanego nad Narwią.
0,0 km Warszawa – plaża przy moście Poniatowskiego
Startujemy w Warszawie na plaży przy moście Księcia Józefa Poniatowskiego – prawy brzeg Wisły. Tu znajduje się bardzo dobre i wygodne miejsce na wodowanie kajaków. Wypływając w naszą trasę po prawej stronie mijamy Stadion Narodowy i dalej po 350 metrach przepływamy pod Mostem Średnicowym.
0,8 km Most Świętokrzyski
Jeden z ładniejszych mostów w Warszawie. Do użytku został oddany w 2000 roku. Łączy Śródmieście z Pragą Północ. Konstrukcja mostu podwieszona jest 48 linami nośnymi na dwóch 90-metrowych pylonach. Tuż za mostem po lewej stronie znajduje się nowoczesne Centrum Nauki „Kopernik”, po prawej zaś Port Praski.
1,95 km Most Śląsko-Dąbrowski
Most Śląsko-Dąbrowski zbudowany został w latach 1947–1949 na ocalałych po II wojnie światowej filarach mostu Kierbedzia. Stanowi integralny fragment Trasy W-Z, łączy Pragę ze Śródmieściem. Za mostem rozpościera się wspaniały widok na Zamek i całe Stare Miasto. Przez ponad 2,5 kilometra możemy rozkoszować się malowniczymi widokami Warszawy. Przy lewym brzegu Wisły stoją statki i tramwaje wodne, które kursują po rzece w okresie letnim.
3,5 km Most Gdański
Przepływamy pod dwoma mostami; pierwszy – dwupoziomowy most drogowo-tramwajowy, drugi kolejowy. Most zbudowano w latach 1957-1959 na filarach byłego mostu przy Cytadeli. Za mostem na lewym brzegu Wisły znajduje się Cytadela Warszawska, miejsce szczególne, będące jednym z najważniejszych świadectw walk i cierpień narodu polskiego w epoce zaborów. Została zbudowana na mocy decyzji cara Mikołaja I w ramach represji spadłych na Polaków po stłumieniu powstania listopadowego. Przez najbliższe kilka kilometrów z lewej strony towarzyszyć nam będzie szum przejeżdżających samochodów Wisłostradą.
6,6 km Most generała Stefana Grota Roweckiego
Do niedawna most generała Stefana Grota Roweckiego był ostatnią przeprawą przez Wisłę od strony północnej. Jest jednym z największych i najważniejszych mostów Warszawy. Został zbudowany w latach 1977-1981 jako część Trasy Toruńskiej.
8,1 km Kanał Żerański
Z prawej strony znajduje się wejście przez śluzę im. Tadeusza Tillingera do Kanału Żerańskiego łączącego Wisłę z Jeziorem Zegrzyńskim. Widoczne wcześniej wysokie kominy należą do Elektrociepłowni Żerań. Kilkaset metrów dalej, widać już górujące na wysokiej skarpie lewego brzegu rzeki porośniętej drzewami dwie wieże kościoła na Bielanach. Mijając z lewej strony Lasek Bielański ukazuje się przed nami ostatni most w Warszawie.
10,4 km Marii Skłodowskiej-Curie
Ostatnia stała przeprawa w Warszawie przez Wisłę po stronie północnej. Most otwarty został w 2012 roku i połączył ze sobą Młociny z Tarchominem. Pierwotnie nazywany był mostem „Północnym”, jednak 1 grudnia 2011 Rada Warszawy przegłosowała, że patronką mostu zostanie Maria Skłodowska-Curie. Za mostem po lewej stronie znajduje się już nieczynny kolektor ściekowy. Ścieki popłynęły nowym kolektorem do oczyszczalni Czajka, a woda w Wiśle przestała w tym miejscu wydzielać brzydkie zapachy.
12,3 km Park Młociny
Z lewej strony znajduje się Uroczysko Młociny – Park Młociński, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców całej Warszawy. Niezależnie od dogodnego położenia i możliwości dojazdu przyczyniają się do tego jego walory przyrodnicze. Na terenie parku znajduje się wiele zadaszeń (miejsc odpoczynku dla spacerowiczów) oraz palenisk.
13,7 km Prom Turkawka Łomianki – Nowodwory
Prom kursuje od 1 maja do 31 sierpnia. Od 1 maja do 30 czerwca pływa tylko w soboty i niedziele oraz dodatkowo 1, 3, 30 maja, a od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie. Prom z Nowodworów do Łomianek pływa pomiędzy brzegami 30 razy dziennie w soboty, niedziele i święta oraz 7 razy w dni robocze. Przejazd promem jest bezpłatny. Jeżeli ktoś ze spływowiczów będzie miał dość dalszego płynięcia, to miejsce przeprawy promowej jest idealne na zakończenie spływu.
16,6 km Kopalnia piasku w Łomiankach Dolnych
18,3 km Rezerwat Ławice Kiełpińskie
Rezerwat ornitologiczny Ławice Kiełpińskie powstał, dzięki wieloletnim staraniom Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w grudniu 1998 r. Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 803 ha, jest to drugi co do wielkości, po rezerwacie „Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego” rezerwat na Mazowszu. Na terenie rezerwatu obowiązuje szereg zakazów i ograniczeń dla dobra chronionych w nim rzadkich i ginących ptaków, związanych z Wisłą – na przykład rybitw, mew, sieweczek, zimorodków, jaskółek brzegówek i wielu gatunków dzikich kaczek oraz traczy.
23,8 km Dziekanów Polski
Jesteśmy na wysokości Dziekanowa Polskiego. Z lewej strony strony znajduje się nie widoczne z nurtu Wisły Jezioro Dziekanowskie, a z prawej First Warsaw Golf & Country Club.
25,3 km Pieńków
Oblegany z lewej strony najczęściej przez wędkarzy brzeg Wisły oznajmia nam, że jesteśmy na wysokości Pieńkowa. Znajduje się tu bardzo dobre miejsce na zakończenie spływu. Jeżeli ktoś chciałby tylko odpocząć, to zachęcamy do dalszego kilkunastominutowego wiosłowania.
27,6 Łachy Łomieńskie
Potężne łachy piasku naniesione przez rzekę zachęcają do ostatniego odpoczynku przed dotarciem do celu. Na lewym brzegu rzeki oddalona od Wisły ok 1,2 km znajduje się miejscowość Łomna.
31,9 Rezerwat Kępy Kazuńskie
Na prawym brzegu rzeki można zobaczyć czerwone oznaczenia z napisem Rezerwat Kępy Kazuńskie. Rezerwat stworzony został w 1998 roku rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska. Celem ochrony jest zachowanie naturalnego koryta Wisły, z charakterystycznymi dla niej wyspami, łachami i zróżnicowaną rzeźbę brzegową. Można tu spotkać liczne prawnie chronione i zagrożone w swoim bycie gatunki ptaków. Zimą regularnie przebywały tu stada krzyżówek liczące do 200 osobników oraz stada mew śmieszek i pospolitych. Z ptaków drapieżnych regularnie polował tu krogulec. Analiza połowów wędkarskich i sieciowych wykazała, ze występują tu następujące gatunki ryb: okoń, ciernik, sum, ukleja, jaź, leszcz, lin, szczupak. Z płazów widziano na terenie rezerwatu traszkę zwyczajną, liczne żaby, ropuchę zieloną, ropuchę szarą i paskówkę.
35,8 Most im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
Przepływamy pod mostem na granicy Nowego Dworu Mazowieckiego i Kazunia Nowego. Most został zbudowany w 1911 roku. Był ważnym elementem strategicznym dla Twierdzy Modlin. W swojej historii był 2 razy burzony w 1915 przez wojska rosyjskie i w 1945 przez wojska niemieckie. Pod koniec lat ’90-tych most przeszedł generalny remont, podczas którego nadano mu błękitny kolor, obecny do dnia dzisiejszego. Za mostem możemy podziwiać widoki na Twierdzę Modlin.
37,2 km Ujście Narwi
Opływamy mały półwysep z prawej strony i wpływamy na połączenie dwóch wielkich rzek: Wisły i Narwi. Tu kierujemy się w prawą stronę i płyniemy pod prąd rzeką Narew. Z prawej strony znajdują się monumentalne ruiny Spichlerza Zbożowego, który został zbudowany na rozkaz Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego, aby w razie przyszłego ewentualnego powstania nie dać możliwości wyżywienia się buntownikom.
38,5 km Brama Ostrołęcka
Koniec naszego spływu. Na wysokości Bramy Ostrołęckiej dobijamy do brzegu i kończymy naszą wyprawę kajakową.
Mapa spływu Wisłą na trasie Warszawa – Modlin Twierdza
Kilka cennych informacji
Opisana trasa spływu należy do jednych z najładniejszych widokowo tras w tej części Wisły. Spływ kajakowy na trasie Warszawa – Modlin Twierdza nie należy to trudnych wypraw. Na przepłynięcie całego odcinka należy przeznaczyć od 6 do 8 godzin. Nurt rzeki pozwala nam wiosłować w granicach 6-8 km na godzinę. Kajaki na spływy kajakowe po wyżej opisanym odcinku dowozimy od min. 2 zamówionych kajaków w trzy miejsca: plaża przy Moście Poniatowskiego, przeprawa promowa w Łomiankach oraz lewy brzeg Wisły w Pieńkowie. Górna granica zamówionych kajaków może być dowolna. Współpracujemy z kilkoma wypożyczalniami i jesteśmy w stanie obsłużyć grupę do nawet 200 osób. Koszt wypożyczenia jednego kajaka wynosi 130,00 zł, czyli po 65 zł. od osoby. W cenę wliczony jest: transport sprzętu, kajak 2-osobowy, wiosła, kamizelki asekuracyjne, wodoszczelne pojemniki na dokumenty.
Jak to technicznie wygląda ?
Dzwonicie Państwo do nas (tel. 601397791) i umawiamy się na określoną trasę spływu, następnie przyjeżdżamy w wyznaczone miejsce i przywozimy kajaki. Tu udzielamy instrukcji, zapoznajemy z regulaminem i wszystkimi zasadami oraz wydajemy sprzęt. Po dopłynięciu do końca odbieramy kajaki. Z Modlina Twierdzy do Warszawy można wrócić pociągiem.